19 fakti, ko nezināji par savu kaķi

Kaķis
16 Feb, 2019

19 fakti, ko nezināji par savu kaķi

Ja tev kādreiz ir šķitis, ka tavs kaķis ir viltīgs un sarežģīts radījums, kuram no tevis ir noslēpumi, tad visticamāk tev ir taisnība. Patiesībā ir vairāki pārsteidzoši fakti, kurus mēs nezinām par mūsu pūkainajiem draugiem. Turpini lasīt un uzzināsi, iespējams, 19 jaunus faktus.

 

1. Kaķenēm pārsvarā dominējošā ir labā ķepa.

Belfāstas universitātē tika veikts pētījums, kur kopskaitā piedalījās 42 kaķi – 21 runcis un 21 kaķene. Šajā pētījumā tika noskaidrots, ka kaķa dominējošo ķepu nosaka dzimums. Un tas parādīja, ka kaķenes pārsvarā ir labroces.

Fakti par kaķiem

 

2. Kaķiem ausīs ir vairāk kā 20 muskuļu.

Tādēļ, ka kaķiem ir vairāk kā 20 ārējo ausu muskuļu, kaķi var dzirdēt pat mazāko troksni. Kā arī kaķi vislabāk var saklausīt no kurienes nāk skaņa tad, kad viņi ir nekustīgi. Tas izskaidro, kāpēc kaķi mēdz apstāties un sastinguši klausīties notiekošajā.

Kaķi

 

3. Kaķi guļ 70% no savas dzīves.

Mājas kaķi pārsvarā ir aizņemti ar 4 lietām: ēšanu, gulēšanu, skriešanu un spēlēšanos. Izrādās, ka gulēšana aizņem vairāk laika nekā visas pārējas trīs nodarbes kopā. Savvaļas kaķi no visiem pasaules dzīvniekiem ir vislielākās guļavas un šādi tiek uzkrāta enerģija, lai varētu doties medībās.

 

4. Kaķi nespēj just saldu garšu.

Kaķiem interesē tikai gaļa un viņus nekārdina saldumi. Pretēji visiem pārējiem zīdītājiem, viņiem trūkst spēja sajust saldu garšu.

Kaķis

 

5. Kaķis samazina infarkta risku par 1/3.

Kaķis palīdz atbrīvoties no stresa un trauksmes, kas samazina asinsspiedienu un aizsargā pret sirds slimībām. Kā arī kopumā kaķi padara cilvēkus laimīgākus un veselākus.

 

6. Kaķiem bieži ir laktozes nepanesamība.

Lielākoties kaķiem patīk piens, bet tas nenozīmē, ka pienam patīk kaķi. Kaķiem ir problēmas ar piena pārstrādāšanu un tas var radīt sāpes vēdērā, kā arī izraisīt caureju.

Kaķi

7. Jēla zivs var būt kaitīga.

Pēc multfilmām, varētu šķist, ka kaķiem garšo zivs, bet patiesībā tā var būt pat kaitīga. Neapstrādāta zivs var saturēt baktērijas, kuras var nodarīt ļaunu un izraisīt saindēšanos. Kā arī, enzīmi, kas atrodas jēlā zivī iznīcina tiamīnu, kas ir svarīgs B grupas vitamīns un tā trūkums var novest pie neiroloģiskām problēmām.

Kaķi

 

8. Kaķi var radīt vairāk kā 100 dažādas skaņas.

Te viņi šņāc, te ņaud, te murrā – no visa tā ir desmitiem variāciju. Salīdzinājumam, suņi var radīt tikai 10 atšķirīgas skaņas.

Kaķi

 

9. Kaķiem un cilvēkiem smadzenēs ir līdzīgi emociju centri. 

Tev ir daudz vairāk kas kopīgs ar kaķi nekā tu domāji. Gan cilvēkiem, gan kaķiem smadzenēs ir baltā un pelēkā viela, un tāpēc viņiem ir līdzīgas atmiņu izpausmes kā mums – ilgtermiņa un īstermiņa atmiņa.

Kaķi

 

10. Kaķis var aizlēkt 6 reizes tālāk par paša garumu.

Kaķiem ir muskuļotas pakaļķepas, kas viņiem ļauj tālu lēkt (kaķiem aste nodrošina līdzsvaru). Tādēļ kaķiem nesagādā nekādas problēmas uzlēkt uz skapjiem, plauktiem un citām augstu esošajām virsmām.

Kaķi

 

11. Kad kaķi neaizklāj savus izkārnījumus, tā ir zīme, ka ir agresīvi.

Pēc dabas kaķi ir teritoriāli, tādēļ izmanto urīnu un citus signālus, lai parādītu dominēšanu vai iegūtu augstāku pakāpi hierarhijā. Kaķu kolonijās tie, kuri ir pakļauti, savus izkārnījumus aizkasa, kamēr dominējošie kaķi atstāj neaizklātus.

Kaķi

 

12. Kaķi svīst caur ķepām.

Līdzīgi kā suņiem, arī kaķu sviedru dziedzeri ir atrodami ķepās. Karstos vasaras mēnešos var redzēt slapjas vietas kaķu pēdiņās. Bet lielākoties tad, kad kaķim ir karsts, viņš uzmeklēs vietu, kur atveldzēties.

kaķi

 

13. Kaķa deguns ir unikāls.

Kaķa deguns ir veidots no unikāla pārklājuma, kas ir tieši tāds pats kā cilvēkiem pirkstu nospiedumi.

 

14. Kaķi sevi laiza, lai atbrīvotos no tavas smaržas.

Kaķi var noteikt smaržu, pat ja tā tiktu atšķaidīta milijons reižu. Kad viņi sevi laiza, tad uzmanīgi tiek ņemta nost tava smarža no viņa kažoka – nekas personīgs.

Kaķis

 

15. Kaķi tumsā redz labāk kā cilvēki.

Kaķi ļoti labi redz tumsā, bet tam ir savi trūkumi – viņi nevar redzēt košākas krāsas un smalkākas detaļas.

Kaķis

 

16. Kaķi pieglaužas cilvēkiem, lai iezīmētu savu teritoriju.

Kad kaķi laizās vai pieglaužas pie cilvēka, viņi atstāj savu īpašo smaržu. Tādā veidā pārējiem kaķiem tiek pateikts, ka viņi te bija un tu esi viņu teritorijā.

Kaķis

 

18. Mainot ierastos apstākļus, mainās paši kaķi.

Kad kaķi piedzīvo neierastus apstākļus, kā, piemēram, mainot ēšanas laiku, kādu, kurš rūpējas par viņu vai atrašanās vietu, viņi var sākt izrādīt, ka nejūtas labi – vemt vai atteikties no ēdiena. Kaķiem patīk ikdienas rutīna un tās izjaukšana var novest pie apātijas un neierastas uzvedības. Ja dodies ceļojumā, tad labāk kaķi atstāt ierastajos mājas apstākļos, kur pie viņa var atnākt cilvēks, kurš kaķi pabaros, samīļos un iztīrīs kastīti.

Kaķis

19. Kaķi izmanto savas ūsas neparastā veidā.

Kaķu ūsas ir klātas ar asinsvadiem un nervu šūnām, kas ļauj saprast apkārtnotiekošās izmaiņas. Ūsu garums ir aptuveni kaķa ķermeņa platumā un viņi to izmanto, lai izmērītu vai var iekļauties viņu nolūkotajā vietā.

Kaķis

 

Par ūsaiņiem un ķepaiņiem,

Tavs Whisker

Atsauces

1 2 3 4 5 6 7

Seko mums Facebook