Cik vecs ir tavs kaķis pēc cilvēka gadiem?

22 Apr, 2020

Cik vecs ir tavs kaķis pēc cilvēka gadiem?

Ir vairākas metodes, kas ļauj kaķu saimniekiem noteikt mājdzīvnieka vecumu un šajā procesā parasti tiek izmantoti vidējie rādītāji. Citiem vārdiem sakot, katram kaķim ir dažādas attīstības pakāpes. Daži tīršķirnes kaķi, piemēram, Meinkūns, nobriest daudz lēnāk nekā citi un tikai trīs vai četros gados sasniedz pilnīgu attīstību.

Tāpat kā cilvēki, kaķu vecums ir saistīts ar ģenētiku, uzturu, fiziskām aktivitātēm un veterināro aprūpi. Piemēram, kaķēns var būt sešas vai septiņas nedēļas vecs, bet var šķist, ka fiziski ir daudz attīstītāks nekā tāda paša vecuma cilvēka bērns.

Cilvēkiem vienmēr ir bijusi interese uzzināt cik vecs ir viņu kaķis pēc cilvēka gadiem. Lūk, kā to var aprēķināt:

1. Pirmkārt, pirmajam kaķa dzīves gadam pieskaitam 15 cilvēka gadus.

2. Pēc tam pievienojiet 9 gadus otram dzīves gadam. Piemēram, 2 gadus vecam kaķim būs aptuveni 24 cilvēka gadi.

3. Pēc tam pievienojiet 4 cilvēka gadus par katru nākamo kaķa dzīves gadu.

4. Visbeidzot, skatiet pievienoto attēlu par kaķu vecumu, lai vēlreiz pārbaudītu aprēķinu.

Kaķēni no dzimšanas līdz 6 mēnešiem

Pirmie seši kaķēna dzīves mēneši ir burtiski piepildīti ar pilnīgi jaunas pieredzes iegūšanu. Kaķēna acis un ausis atveras neilgi pēc piedzimšanas, apmēram divu līdz trīs nedēļu vecumā, un no tā brīža sākas fiziskā un garīgā attīstība. Kaķēns sāk iepazīt  skaņas un smaržas.

Katrs jauns dzīvnieks, persona un priekšmets ar kuru kaķēns saskaras, palīdz veidot tā personību. Dažu nākamo nedēļu laikā kaķēna socializācijas prasmes tiek ļoti ietekmētas no visām šīm mijiedarbībām un saskarsmēm.

Pēc tam, kad kaķēns tiek nodalīts no mātes, apmēram divu līdz trīs mēnešu vecumā, tas sāks kļūt patstāvīgāks un ļoti zinātkārs. Kaķēns izpētīs apkārtni, sastrādās kādus nedarbus un, iespējams, košļās dažādas lietas, kamēr izaugs kaula zobi. Šajos mēnešos attīstība notiek ātri, un brīdī, kad kaķēns ir sešus mēnešus vecs, tas ir pielīdzināms ar 10 gadus vecu bērnu.

No sešu mēnešu līdz trīs gadu vecumam

Kaķēns līdz gada vecumam būs nebēdnīgs un rotaļāties kārs, kā arī turpinās pārbaudīt savas robežas attiecībā pret cilvēkiem un sev apkārt notiekošo. Kad kaķim būs viens gads, tas būs sasniedzis pieauguša kaķa lielumu, kā arī kaķa vēlmes un paradumi būs izkristalizējušies.

Kaķis, kurš sasniedzis viena gada vecumu, tiek uzskatīts par pieaugušu.  Regulāra ikdienas kopšana, zobu tīrīšana un ikgadējas pārbaudes pie veterinārārsta būs pietiekamas rūpes, lai saglabātu jauna, pieauguša kaķa veselību.

No trīs līdz sešu gadu vecumam

Trīs līdz sešus gadus vecs kaķis joprojām ir pieaudzis kaķis, bet vēl nav seniors. Šie gadi parasti ir bez lielām likstām, taču dažiem kaķiem var būt hroniskas vai iedzimtas veselības problēmas, kā arī var rasties neregulāras veselības problēmas, taču kopumā šis vecuma periods ir veselīgs. Piecus gadus vecs kaķis ir salīdzināms ar cilvēku trīsdesmit gadu vecumu.

No septiņiem līdz desmit gadiem

Kad kaķis sasniedz apmēram septiņu vai astoņu gadu vecumu, daži veterinārārsti var sākt to dēvēt par senioru, taču mēs zinām, ka kaķi ir ilgdzīvotāji, tādēļ vēl netiek uzskatīti par senioriem. Kaut arī kaķi, kas ir deviņu vai desmit gadu veci varētu būt tiesīgi saņemt penisonāra karti, ja tie būtu cilvēki, viņi vēl nav pietiekami veci, lai sasniegtu kaķu pensijas vecumu.

Šis ir svarīgs vecuma posms, lai nodrošinātu kaķim pareizu uzturu un biežākas pārbaudes pie veterinārārsta, lai pārliecinātos, ka nav attīstījušās zobu slimības un nieru vai sirds problēmas.

No vienpadsmit līdz četrpadsmit gadiem

Sasniedzot vienpadsmit gadu vecumu, jūsu kaķis beidzot ir seniors. Šajā vecumā būtu ieteicamas uztura izmaiņas, jo vecākiem kaķiem parasti ir nepieciešama speciāla barība. Šķiet, ka daži kaķi novecojot kļūst īgnāki, bet tas bieži notiek tikai tāpēc, ka šiem kaķiem var rasties sāpes vai diskomforts locītavās vai pat rasties izmaiņas smadzenēs un apjukums. Ja novērojiet kādas no šīm izmaiņām, noteikti to pārrunājiet ar veterinārārstu, jo tas var liecināt par nopietnākām veselības problēmām.

No piecpadsmit līdz divdesmit gadiem un vecāki

Kaķi dzīvo ilgi. 15 gadus vecs kaķis pēc vecuma ir salīdzināms ar 75 gadus vecu cilvēku. 20 gadu vecumā viņi būtu gandrīz 100 gadus veci. Kaķis, kurš ir 15 gadus vecs vai vecāks, tiek uzskatīts par geriatrisku un vismaz reizi sešos mēnešos ir jāapmeklē veterinārārsts. Geriatriskiem kaķiem bieži ir pavājinātas dzirdes un redzes spējas un tie guļ lielāko dienas daļu.

Kognitīvo spēju samazināšanās nav nekas neparasts šī vecuma kaķiem. Kognitīvās disfunkcijas pazīmes kaķiem saistītas ar nakts ņaudēšanu un urinēšanu pie pakaišu kastes, bet ne tajā. Kaut arī kaķim sasniegt 20 gadu slieksni nav nekas neparasts, tas tomēr ir ļoti cienījams vecums, tādēļ šiem kaķiem būtu jāvelta īpaša uzmanība, lai nodrošinātu vislabāko iespējamo aprūpi.

Tavs Whisker