19 fakti, ko nezināji par savu suni

Fakti par suņiem
23 Feb, 2019

19 fakti, ko nezināji par savu suni

Cik daudz tu pazīsti savu suni? Iespējams, ka viņš ir turējis kādus faktus noslēpumā – pārsteidzošus un visai interesantus. Izlasot šo rakstu, varbūt nedaudz citādāk skatīsies uz savu četrkājaino draugu. Un, lai iepazītu savu suni vēl vairāk, izlasi arī rakstu “Cik daudz suņi atceras”.

1. Suņiem ausīs ir 18 muskuļi, lai varētu tās kustināt.

Šie muskuļi ļauj suņiem ausis kustināt 18 dažādos veidos, kas ir ļoti svarīgi skaņas sadzirdēšanai.

Fakti par suņiem

2. Suņa deguns ir kā pirkstu nospiedumi.

Suņa deguns ir unikāli veidots un tas var kalpot suņa identificēšanai. Tas ir līdzīgi kā cilvēkiem ar pirkstu nospiedumiem. Kā arī slapjš deguns ir zīme, ka sunim ir laba veselība.

Fakti par suņiem

3. Suņi var iemīlēties.

Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka mīlestības ķīmija ir acīmredzama tad, kad suns un viņa saimnieks skatās viens otram acīs. Pētījums konstatēja, ka skatoties vienam uz otru oksitocīna līmenis ir augstāks (pazīstams arī kā mīlestības hormons).

Fakti par suņiem

4. Suņi svīst caur ķepām.

Suņiem sviedru dziedzeri ir tikai ķepās un nevienā citā ķermeņa daļā. Suņi nesvīst un tādā veidā nevar atvēsināties, bet ir attīstīts cits dzesēšanas veids – elsojot caur muti.

Fakti par suņiem

5. Mazie suņi var dzirdēt skaņas augstākā diapazonā.

Suņu ausis ir ideālas skaņas noteikšanai. Viņi var dzirdēt skaņas, kas ir divreiz augstākā diapazonā kā dzirdam mēs. Un izrādās, mazie suņi var sadzirdēt augstāku diapazonu nekā lielie.

Fakti par suņiem

6. Suņi iezīmē teritoriju ar dziedzeriem, kas atrodas ķepās.

Tie nav neveikli mēģinājumi aprakt savus izkārnījumus, bet gan veids kā tiek iezīmēta teritorija. Ar dziedzeriem, kas atrodas suņu ķepās, tiek nodota citiem suņiem informācija par viņa klātbūtni.

Fakti par suņiem

7. Vīriešu kārtas suņi čurājot ceļ kāju, lai demostrētu dominanci.

Suņu urīns ir zīme, kas informē citus suņus par viņa klātbūtni, sociālo stāvokli un seksuālo pieejamību. Suņi paceļ kāju cik augstu iespējams, lai labāk nodotu “ziņu” un ļautu smaržai izplatīties tālāk.

Suņa domenance

8. Suņi ir agresīvāki, kad pastaigā ved vīriešu dzimtes pārstāvis.

Īpašnieka un suņa dzimums spēlē lomu suņa agresivitātē. Ja pastaigā iet vīrietis, tad iespēja, ka suns varētu uzbrukt vai iekost citam sunim, ir par 4 reizēm lielāka.

9. Suņiem ir sapņi.

Zinātnieki domā, ka suņi sapņo līdzīgi kā cilvēki un piedzīvo mirkļus, kas jau iepriekš notikuši. Tu vari notiekt, ka tavs suns sapņo, ja viņš rausta kājas, rej vai rūc miega laikā. Maziem suņiem ir vairāk sapņu nekā lielajiem suņiem.

10. Suņi nejūt vainas sajūtu.

Kad suns ir pastrādājis nedarbu, mēs domājam, ka viņš izjūt vainas apziņu dēļ nokaunējušā izskata, nolaistajām ausīm, iespiesto asti starp kājām un nevēlēšanos skatīties virsū. Tomēr, šis izskats visbiežāk ir tad, kad suns tiek bārts, nopratināts vai sajūt, ka saimnieks ir dusmīgs. Zinātnieki saka, ka patiesībā, suņi nespēj izjust vainu, bet ir iemācījušies rīkoties paklausīgi.

11. Suņi var būt labroči vai kreiļi.

Tāpat kā citiem zīdītājiem, arī suņiem viena no ķepām ir dominējošā.

Dominējošā ķepa

12. Suņi saprot līdz 250 vārdiem un žestiem.

Pētījumi rāda, ka suņi ir tikpat gudri kā divus gadus vecs bērns, un var pat veikt vienkāršus matemātiskus aprēķinus. Suņi ātri apgūst jaunu priekšmetu nosaukumus un žestus saprot labāk kā vārdus.

13. Ūsas var palīdzēt naktī labāk redzēt.

Suņu ūsās ir nervi un tās sūta signālus uz smadzenēm. Ūsās ir daudzfunkcionāli sensori, kas palīdz pārvietoties un orientēties šaurās vietās un, jo īpaši, ja ir slikta redzamība.

14. Suņi neredz tikai melnbaltas krāsas.

Suņi nevar redzēt tādas pašas krāsas kā mēs, tomēr tās nav tikai melnbaltas. Pētījumi rāda, ka suņi var redzēt vairāk kā pelēkos toņus. Viņu acis ir labi pielāgotas tumsai, jo savvaļā bija nakts mednieki.

Suņi redz dažas krāsas

15. Suņiem nepatīk apskauties.

Dzīvnieku psihologi saka, ka suņi var būt stresaini un nelaimīgi tad, kad viņus apskauj. Ja suns jutīs šīs sajūtas, tad laizīs lūpas, pieglaudīs ausis vai skatīsies prom.

16. Suņi jūt tavas emocijas.

Suņi vēro mūs katru dienu, mācās katru kustību, žestu un atpazīst mūsu ķermeņa valodu. Kā arī ir iemācījušies, izmantojot savu smaržu sajūtu, atšķirt prieku no bēdām.

17. Suņi izjūt skaudību.

Suņi jūtas satraukti, kad viņi redz, ja cits suns, nodemontrējot triku saņem gardumu, bet viņš, darot to pašu, paliek bez. Tomēr, viņus nesatrauc, ja saņem gardumu nodemonstrējot triku, kamēr otrs suns saņem gardumu bez trika.

Suņi izjūt skaudību

18. Mazie suņi dzīvo ilgāk.

Zinātnieki ir konstatējuši, ka mazo šķirņu suņi dzīvo ilgāk. Mazo suņu īpašnieki var sagaidīt, ka viņu suns dzīvos ilgāk nekā lielo suņu pārstāvji.

Mazie suņi dzīvo ilgāk

19. Suņu saimnieki dzīvo ilgāk.

Balstoties uz Zviedrijas medicīnas pētījumu, pastāv iespējamība, ka suņu īpašniekiem ir mazāks risks saslimt ar kardiovaskulārajām slimībām.

Suņu īpašnieki dzīvo ilgāk

 

Tavs Whisker

Atsauces

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Seko mums Facebook