8 servisa suņu veidi un viņu pienākumi

3 Aug, 2019

8 servisa suņu veidi un viņu pienākumi

Suņi cilvēkiem ir palīdzējuši daudzos darbos jau ilgus gadus un tas ir vismaz kopš brīža, kad pazīstam viņus kā mūsu mīļos un uzticamos mājdzīvniekus.

Servisa suns tiek definēts kā suns, kurš sniedz palīdzību personām ar īpašām vajadzībām. Bet uzdevumi, ko viņi veic, ir tikpat dažādi kā cilvēki, kuriem viņi palīdz. Šie servisa suņi, kuri iziet dažādus apmācību kursus un sniedz cilvēkiem palīdzību atkarībā no tā, kādas ir viņu aprūpētāja vajadzības.

Saskaņā ar tiesiskajiem regulējumiem Eiropas Savienības dalībvalstīs, servisa suņiem tiek piešķirtas piekļuves tiesības visur, kur iet viņa turētājs. Tas nozīmē, ka servisa suņi var apmeklēt kafejnīcas, restorānus, veikalus, sporta un kultūras iestādes, braukt ar taksometru, vietējās nozīmes un starpvalstu sabiedrisko transportu. Šie suņi nav vienkārši „mājdzīvnieki”, bet suņi ar ļoti svarīgiem darbiem. Tātad, kādi ir šie darbi? Šeit ir astoņi servisa suņu veidi un viņu svarīgās lomas.

Suns – pavadonis

Suņi – pavadoņi, iespējams, bija pirmie servisa suņu priekšteči, līdzīgi kā mēs tos pazīstam šodien.

Suņa – pavadoņa loma ir palīdzēt cilvēkiem, kuri ir neredzīgi vai ar redzes traucējumiem. Šie suņi palīdz aprūpējamam orientēties maršrutā, brīdinot par šķēršļiem. Suns pavadonis palīdz atrast krustojumu, gājēju pāreju, ieeju/izeju, kāpnes, liftu, pieturu utt.

Viena no unikālākajām šo suņu īpašībām ir “selektīva nepaklausība” – spēja pakļauties komandām, bet arī izdarīt izvēli, pamatojoties uz viņu paša novērtējumu par situāciju.

Parasti redzēsiet pavadoņu suņus īpašā iemauktā ar tam paredzētiem rokturiem, lai cilvēks varētu turēties pie atbalsta. Šiem suņiem bieži vien ir vestes ar brīdinājumu netraucēt viņus svarīgajā darbā. Tas ir noteikums, kas jāievēro, jo pavadoņu suņiem nedrīkst novērst uzmanību, kamēr viņi strādā.

Suns nedzirdīgajiem 

Tāpat kā suņi – pavadoņi ir kā acis cilvēkiem, kas neredz, suns ir kā ausis tiem, kuri ir nedzirdīgi vai ar dzirdes traucējumiem. Suņi nedzirdīgajiem tiek apmācīti, lai brīdinātu savus aprūpējamos par svarīgām skaņām, tostarp durvju zvaniem, klauvēšanu, ugunsgrēka trauksmes signāliem, bērnu raudāšanu un modinātājiem.

Būt nedzirdīgam var būt ļoti izolējoši. Suns palīdz cilvēkiem uzturēt sakarus ar pasauli un darboties ar lielāku neatkarību. Balstoties uz troksni, suņi fiziski sazināsies ar saviem aprūpējamiem un pēc tam viņus aizvedīs pie avota vai prom no tā.

Suns cilvēkiem ar epilepsiju

Viena no īpašākajām šo suņu īpašībām ir spēja sajust cilvēka vissmalkākās uzvedības izmaiņas – īpašība, kas var būt dzīvības glābējs cilvēkiem ar epilepsiju. Suņi tiek apmācīti atpazīt bieži nenotveramās pazīmes, kad viņu aprūpējamam tuvojas epilepsijas lēkme. Suns tiek apmācīts nospiest ārkārtas izsaukuma pogu un atnest pirmās palīdzības komplektu.

Suns cilvēkiem ar diabētu

Suņiem degunā ir aptuveni 300 milijoni ožas receptoru, salīdzinot ar cilvēku 6 milijoniem, kas padara suņa ožu par 10 000 – 100 000 reižu specīgāku. Un suns ar šo lielisko ožu ir spējīgs sajust lietas, kuras mēs nespējam. Tas nozīmē, ka cilvēki ar cukura diabētu tiek brīdināti par cukura līmeni asinīs, pirms tas sasniedz bīstamu līmeni.

Ja līmenī rodas būtisks kritums, cilvēks tiek par to brīdināts. Tas diabēta slimniekiem garantē drošības un neatkarības sajūtu, ko citādā gadījumā ir grūti nodrošināt.

Suns cilvēkiem ar alerģiju

Bērniem un pieaugušajiem ar alerģijām, no dažādu sastāvdaļu un vielu izvairīšanās, var būt dzīvības un nāves jautājums. Par laimi ir alerģijas atklāšanas suņi, kuri izmanto savu lielisko ožu, lai atklātu alergēna pēdas gaisā un pārtikā, un brīdinātu cilvēkus par alergēna klātbūtni. Bieži šie suņi palīdz tieši bērniem, pavada viņus skolā un nodarbībās, lai viņiem būtu lielāka neatkarība un vecākiem būtu sirdsmiers.

Suns – asistents 

Suns asistents veic nenovērtējamu palīdzību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ​​īpaši personām, kas atrodas ratiņkrēslos. Viņi var darīt visu, sākot no ratiņkrēslu pacelšanas uz rampām, nospiežot lifta pogu, un bieži vien ir atbildīgi par to, lai palīdzētu saviem aprūpējamiem ar ikdienas darbībām, ko daudzi no mums uzskata par pašsaprotamām.

Papildus palīdzības sniegšanai tiem, kas atrodas ratiņkrēslos, suns – asistents arī strādā ar cilvēkiem, kuriem ir artrīts, cerebrālā trieka, muskuļu distrofija vai muguras smadzeņu trauma.

Suns cilvēkiem ar autismu 

Kaut arī autisms nav fiziska invaliditāte, autisma atbalsta suņiem ir svarīga loma, lai uzturētu savu aprūpējamo labklājību. Šo suņu uzdevums ir palīdzēt saviem aprūpējamiem pārvietoties sociālos apstākļos un veidot viņu uzticību. Viņi ir arī apmācīti sekot bērniem ar autismu, kuriem ir tendence klaiņot.

Iespējams, visbūtiskākais ir tas, ka autisma atbalsta suņi sniedz bezaizspriedumainas rūpes bērniem ar autismu un bērniem, kuriem var būt problēmas komunicēt ar citiem cilvēkiem. Šī iemesla dēļ autisma atbalsta suņi ir noderīgi, lai palīdzētu tiem, kam ir autisms, uzlabojot viņu komunikācijas prasmes un spēju labāk kontrolēt savas emocijas.

Suņi cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem

Garīgās veselības traucējumi, piemēram, posttraumatiskā stresa traucējumi, depresija un bipolārie traucējumi, var būt ārkārtīgi novājinoši. Cilvēkiem ar šiem traucējumiem var radīt grūtības parūpēties par sevi vai iziet no mājām, kā arī, var rasties regulāras panikas lēkmes vai intensīvas diskomforta sajūtas publiskās vietās.

Šie suņi palīdz nodrošināt mieru satraukuma laikā un viņi var veikt virkni uzdevumu, kas ietver personiskās telpas nodrošināšanu vai, piemēram, lai justos drošāk, ieslēdzot gaismu, pirms viņu aprūpējamais ieiet istabā.

Ja redzat servisa suni, kad atrodaties publiskā vietā, ir ļoti svarīgi atcerēties, ka viņam ir darbs un, nekad nevajadzētu suni traucēt mutiski vai fiziski – pat tad, ja viss, ko vēlaties, ir sasveicināties. Ne visas invaliditātes un traucējumi ir skaidri un acīmredzami.

Cilvēki, kam ir servisa suņi, var šķist pilnīgi spējīgi, bet viņiem suņi ir nepieciešami, lai palīdzētu izvairīties no dažādiem alergēniem vai brīdināt viņus par tuvojošām lēkmēm.

Cilvēki arvien vairāk mācās labāk izprast suņus un viņu apbrīnojamās spējas, tādēļ neskatoties uz to, vai  mājdzīvnieks ir mājas mīlulis vai servisa suns, viņi mūsu dzīves padara tikai labākas.

 

Tavs Whisker