10 gudrākās kaķu šķirnes

20 Jūl, 2019

10 gudrākās kaķu šķirnes

1. Abesīnijas kaķis

Abesīnietis ir ne tikai gudrs kaķis, bet arī viena no populārākajām šķirnēm pasaulē. Spodrā kažoka īpašnieks ir aktīvs kaķis un sirsnīgs pret cilvēkiem. Viņi ir ļoti gudri un ļoti pielāgojas savu saimnieku darbībām. Abesīnieši nav klēpju kaķi, tomēr viņiem ir nepieciešama cilvēka uzmanība. Kā arī, tie izbauda cita mīluļa kompāniju.

Abesīnijas kaķi pēc to personības un rakstura ir inteliģenti un ļoti zinātkāri. Tie ir ārkārtīgi uzticami un pieķeras savai ģimenei – tie pat žēlosies, ja tiks nošķirti no ierastās kompānijas. Viņus var arī viegli dresēt, jo tie ir paklausīgi.

Abesīniešu kaķu šķirne tiek uzskatīta par vienu no vissenākajām, tomēr par to tiešo izcelsmes vietu kaķu šķirņu pazinēji vēl strīdas. Pastāv uzskats, ka abesīniešu dzimtene ir Ēģipte, taču pētot kaķu izcelsmi dziļāk, noskaidrojās, ka tie nāk no Indijas okeāna krastiem. Abesīnija, kas izmantota šķirnes nosaukumā, gan ir cieši saistīta ar Etiopiju, no kurienes tad arī šie eksotiskie kaķi ceļojuši uz Eiropu, pateicoties britu karavīriem, kuri tos 19.gadsimtā ieveduši.

2. Balinēzijas kaķis

Balinēzijas kaķi ir ļoti inteliģenti, dzīvīgi un izklaidējoši. Tie var būt ļoti prasīgi un pilnībā iesaistīti viņu saimnieku dzīvē. Šiem kaķiem nepatīk būt ignorētiem un vienmēr vēlas būt uzmanības centrā. Balinēziešiem ir spēcīga personība un parasti ir ļoti runīgi, šiem kaķiem ir skaļa balss. Tie ir ļoti sirsnīgi un brīnišķīgi kaķi. Izklaidējoši, bet arī dominējoši mājdzīvnieki. Viņi ir ļoti lojāli un mīloši. Šie kaķi parasti ir aktīvi un rotaļīgi, pat pieaugot.

Balinēzijas šķirnes pamatā izmantoja Siāmas kaķus, kurus krustoja ar dažādām citām kaķu šķirnēm. Visas pasaules felinoloģiskās organizācijas atzina šo šķirni 1972.gadā.

3. Bengālijas kaķis

Bengālijas kaķis, kura kažokā saglabājies senču Āzijas leoparda kaķu – krāsu raksts. Bengālijas kaķi ir lieli, muskuļoti, spēcīgi veidoti dzīvnieki ar ieapaļu galvu un iegarenām acīm. Biezais, mīkstais vidēja garuma apmatojums īpašu kopšanu neprasa. Raksturā būdami apķērīgi un enerģiski, rūpīgam saimniekam būs interesanti biedri.

Bengālijas kaķis jeb bengālietis ir reta un unikāla mājas kaķu hibrīdšķirne, kas izveidota 20. gadsimta beigās un radīta mērķtiecīgas selekcijas ceļā, krustojot savvaļas Āzijas leopardkaķi ar mājas kaķiem.

Bengālijas kaķis ir sirsnīgs pret saviem saimniekiem, bet tajā pašā laikā gan raksturā, gan izskatā ar savvaļas kaķa iezīmēm.

4. Burmas kaķis

Burvīga šķirne rakstura ziņā. Viņi ir gudri, rotaļīgi un viegli apmācāmi, it sevišķi, kad vēl jauni. Burmām piemīt spilgti izteikta individualitāte. Kādreiz tie tika dēvēti par “suņu kaķi”, dēļ lielās pieķeršanās saimniekam un vēl – burmām patīk atrast un pienest priekšmetus. Skaļa balss, lai gan ne tik uzstājīga kā siāmiešiem. Burmas kaķiem ilgi nepatīk palikt vienatnē, lai gan cilvēka sabiedrība nav obligāta. Cits kaķis vai pat suns veidos labu kompāniju saimnieka prombūtnes laikā.

Burmas piemēroti turēšanai dzīvokļos, jo tiem nav nepieciešama plaša teritorija. Nevar noliegt, ka Burmas kaķi ir diezgan prasīgi – tie nevēlēsies palikt malā ģimenes pasākumos – tiem patīk būt ģimenes locekļu vidū.

5. Kornvolas rekss

Kornvolas reksi ir sirsnīgi, uz cilvēkiem orientēti un aktīvi kaķi, kuru rotaļīgums un kaķēnu uzvedība ilgst visu mūžu. Kornvolas reksa mīļākā spēle ir “met un ķer”, kurā var izmantot savas kustīgās ķepas, lai noķertu un uzmestu gaisā nelielus priekšmetus. Kornvolas rekss ir ļoti izturīga šķirne, lai gan patiesībā tā ir salīdzinoši trausla. Tie ir ideāli mājdzīvnieki īpašniekiem, kuri vēlas aktīvus kaķus, kuri piedalās ģimenes dzīvē. Kornvols noteikti ir klēpja kaķis, kuram patiks ne tikai saimnieku klēpis, bet arī ciemiņu. Viņi ir draudzīgi ar citiem dzīvniekiem un ir ideāls mājdzīvnieks mājā, kurā ir bērni.

6. Havannas brūnais kaķis

Havanas brūnais kaķis ir graciozs, sirsnīgs un ļoti inteliģents. Vidēja izmēra kaķis ar lielu personību. Temperamentā līdzīgs Siāmas kaķim, lai gan mazāk vokāls un tam ir maigāka balss (un, ko daudzi uzskata par patīkamāku). Šie kaķi ir sabiedriski, viegli pielāgojas, draudzīgi, alkst pēc cilvēka sabiedrības un bēdājas, ja tos atstāj vienus pašus uz ilgu laiku. Tomēr viņi nav uzbāzīgi vai pārāk prasīgi.

Šī šķirne radās ap 1950. gadu Lielbritānijā, Siāmas un mājas melno kaķu krustošanas rezultātā.

Havanas brūnie kaķi ir ļoti reti sastopami. Tiek lēsts, ka pasaulē ir mazāk nekā 1000 šo kaķu.

7. Korāts

Klusie, maigie kaķi ir ar mierīgu temperamentu. Tie ir gudri un apķērīgi. Nemīl troksni un strīdus mājās, tādēļ piemēroti mājām ar mierīgu ģimenes dzīvi. Vispievilcīgākais ir korātu sirdsveida purniņš ar mirdzošām dzeltenzaļām acīm. Augstu novietotās ausis ir vidēji lielas, deguns profilā ar nelielu ieliekumu. Apmatojums īss, biezs, gluds, piegulošs, uz muguras gar mugurkaulu – pakāpienveidīgs. Kažokam jābūt tīrā sudraba krāsā. Eiropā šie kaķi nav pārāk izplatīti.

Korāts ir viena no senākajām kaķu šķirnēm pasaulē, kas veidojusies dabiskā ceļā, bez cilvēka iejaukšanās. Taizemē šie kaķi tika godāti kā svēti dzīvnieki.

8. Savannas kaķis

Savannas kaķi ir dzīvīga, modra un enerģiska šķirne. Viņi ir neticami inteliģenti dzīvnieki un var apmācīt iet pastaigā ar pavadu. Šie kaķi ir rotaļīgi un viņiem ir nepieciešamas aktivitātes. Atšķirībā no vairuma citu kaķu šķirņu, Savannas kaķiem patīk ūdens. Vēl viena unikāla iezīme ir astes luncināšana kā sunim. Savannas kaķi ir lieli lēcēji. Tie bez piepūles var uzlēkt 2-2,5 m augstumā.

Šie kaķi līdzinās suņiem, jo mīl sekot saviem saimniekiem un palīdzēt mājas darbos.

Savannas kaķis radās, krustojot savvaļas Āfrikas servalus ar mājas kaķiem. Šādi eksperimenti tika veikti apzināti, lai iegūtu dzīvnieku ar mežonīgu izskatu, bet mājas kaķim piemītošu maigu raksturu.

9. Siāmas kaķis

No visām kaķu šķirnēm siāmieši ir visvairāk atpazīstami. Siāmas kaķi ir ļoti gudri, sirsnīgi, rotaļīgi un lojāli. Viņi ļoti pieķeras saimniekam, nav agresīvi. Spilgtas individualitātes, ļoti runīgi, apveltīti ar skaļu balsi. Siāmieši negaida uzmanību – viņi to pieprasa. Viņi var būt prasīgi, skaļi, pretendē uz ģimenes locekļa statusu. Komunikabli.

Siāmiešiem ļoti nepatīk palikt vieniem. Ja saimnieks plāno būt projām visu dienu un vēlas turēt tikai vienu Siāmas kaķi, šī šķirne nav domāta viņam.

10. Singapūras kaķis

Singapūras kaķi ir gudri, aktīvi, interesanti, rotaļīgi dzīvnieki. Ļoti patīk būt kopā ar cilvēkiem. Draudzīgi ar citiem mājdzīvniekiem, lieliski mednieki. Maigi kaķi, kaut arī nedaudz nopietni un noslēgti.

Singapūrā šie kaķi dzīvoja pussavvaļā pilsētas ielās. Izveidojušies laika gaitā bez cilvēku iejaukšanās. Singapūras kaķi ir mazāki augumā par citiem īsspalvainajiem kaķiem, kas izskaidrojams ar nelabvelīgajiem dzīves apstākļiem.

 

Par citām kaķu šķirnēm lasi šeit.

Tavs Whisker