Kaķis

29 Jūn, 2019

Kaķis

Ir pagājuši vismaz četri tūkstoši gadu kopš kaķi pirmo reizi ienākuši cilvēka mājās un, visticamāk, tādēļ, lai ķertu žurkas un peles. Mūsdienās kaķus lielākoties tur kā mājdzīvniekus un cilvēku kompanjonus. Cilvēki visā pasaulē mīl kaķus tādēļ, ka tie ir skaisti, maigi un mīloši. Kaķa uzturēšanas izmaksas nav lielas un viņi ir ļoti tīrīgi. Kaķi stundām ilgi sevi kopj un viņus ir viegli iemācīt iet uz kastīti.

Kaķi ir pievilcīgi ar savu neatkarīgo dabu. Kaķi nedarīs neko tādu, ko paši nevēlēsies. Lielākoties kaķiem ir grūti iemācīt dažādus trikus vai vest pastaigā pie pavadas. Tā vietā viņi izvēlēsies mierīgi nosnausties. Kaķiem patīk nākt un iet, kad grib. Pat, ja visa ģimene mājās nebūs visu dienu, kaķim, visticamāk, nebūs iebildumu, tomēr priecāsies redzam jūs pārnākam mājās.

Ja nekad iepriekš jums nav bijis kaķis, šeit būs pāris lietas, ko vajadzētu zināt pirms izlemsiet mīluli iegādāties.

 

Kādas ir kaķa uzturēšanas izmaksas?

Kaķa uzturēšanas izmaksas nav lielas, tomēr tādas lietas kā barība un smiltis kaķa tualetei būs nepieciešamas. Kā arī, būs vakcinācijas izmaksas un, iespējams, kaķa dzīves laikā kādas vizītes pie veterinārārsta.

Cik daudz rūpes jāvelta kaķim?

Kaķis ir jābaro divas reizes dienā un kaķa tualeti jātīra katru dienu. Ja dodaties ceļojumā, tad nevariet kaķi atstāt vienu pašu. Tad būs nepieciešams kāds ģimenes loceklis vai Whisker palīgs, kurš atnāks pabarot, iztīrīt kastīti un paspēlēsies ar mīluli.

Vai cilvēkiem no kaķiem ir alerģijas?

Ir cilvēki, kuriem parādās astma vai izsitumi uz ādas, tādēļ šiem cilvēkiem turēt mājās kaķi ir diezgan apgrūtinoši.

Kādu kaķi izvēlēties?

Šķirnes kaķis ir tāds kaķis, kura abi vecāki ir no vienas šķirnes. Bezšķirnes kaķis ir tāds, kura vecākiem nav viena un tā pati šķirne vai abi ir bez škirnes. Gandrīz 90% visas pasaules kaķu ir bezšķirnes.

Iegādāties šķirnes kaķus ir salīdzinoši dārgi. Cilvēki izvēlas šķirnes kaķus tādēļ, ka viņiem patīk viņu ārējais veidols un konkrētās šķirnes rakstura iezīmes. Ar šķirnes kaķi vari būt drošāks par to, kāds būs šis kaķis, kad izaugs liels.

Runci vai kaķeni?

Kaķenes vairāk paliek mājās, bet runčiem patīk arī doties ārpus mājas un meklēšanās laikā var pārrasties pēc vairākām dienām. Kaķenes un runči ir vienlīdz mīloši mīluļi.

Tomēr vislabāk laicīgi sakārtot, lai jūsu kaķi būtu sterilizēti un nevairotu jau tā esošo kaķu armiju.

Garspalvainu vai īsspalvainu?

Garspalvaini kaķi ir ļoti skaisti, tomēr tiem ir nepieciešama regulāra un bieža ķemmēšana, lai uzturētu kažoku labā kondīcijā.

Nepieciešamās lietas kaķa ienākšanai ģimenē: ēdamtrauks un dzeramtrauks, gulta, kaķa tualete, pārnēsājamā kaste un rotaļlietas. Jums nav jāpērk kaķim gulta, bet to variet izveidot no kartona kastes, kur iekšā ieklātas kādas drēbes vai sega. Tāpat pārnēsājamā kaste noderēs gadījumos, kad dosieties, piemēram, pie veterinārārsta.

Vislabāk mazo kaķēnu pārvest mājās, tad, kad pašiem pāris dienas nekur nav jādodas. Tomēr pirms kaķēnu iegādāties vai adoptēt, būtu jāzina vairākas lietas.

Cik vecs ir kaķēns?

8-12 nedēļas ir laiks, kad kaķēns var doties uz savām jaunajām mājām. Patstāvīgi jau ēdīs un būs pietiekami neatkarīgs, lai adaptētos jaunajos apstākļos.

Vai kaķēns ir vesels?

Vesels kaķēns ir dzīvespriecīgs un rotaļīgs, acis ir spožas, tīras un neasaro. Kažoks ir tīrs, spīdīgs un bez plānākiem plankumiem. Kā arī nevajadzētu būt melniem pleķiem vai tumšiem sēriem kaķa ausīs – ausu sēnītes pazīmei.

Kādu barību kaķēns ēd?

Pajautājiet, kādu ēdienu kaķēns lieto uzturā, cik daudz un cik bieži. Divas nedēļas vajadzētu lietot uzturā to pašu pārtiku un tad lēnām var mainīt uz citu.

Vai kaķēns patstāvīgi dodas uz kastīti?

Pajautājiet, vai kaķēns patstāvīgi dodas uz kastīti un kādas smiltis izmanto.

Ja jūsu noskatītais mīlulis ir šķirnes kaķis, tad līdzi būtu jādod sertifikāts ar dzimšanas laiku un senču radurakstiem.

Kaķa rotaļāšanās

Līdz aptuveni piecu mēnešu vecumam kaķis lielāko daļu laika, kamēr atrodas nomodā, izmantos, lai rotaļātos. Pat tad, kad būs jau pieauguši, dažkārt vēlēsies spēlēties. Kaķi pēc dabas ir mednieki un kaķēna spēles vienmēr ir medību vai cīņas imitācija. Pašupojiet kādu priekšmetu kaķa priekšā un viņš noteikti vēlēsies to noķert. Kaķi “atdzīvinās” savas rotaļlietas pa tām viegli uzsitot ar ķepu vai pametot gaisā un, tad ķers un skries pakaļ.

 

Apmācība

Kaķi vislabāk apmācīt tad, kad tas vēl ir jauns, jo mainīt pieauguša kaķa ieradumus ir daudz grūtāk. Kaķis nezina, kad ir izdarījis, ko nepareizi un nesapratīs to arī tad, ja tiks sodīts. Tādēļ ir svarīgi atcerēties, ka kaķenus sodīt nedrīkst, tikai mācīt labos ieradumus.

 

Kā iemācīt kaķim neiet aizliegtajās vietās?

Mājās, iespējams, ir telpas, kur kaķis nav vēlams vai arī kaķis vēlas kāpt uz galda, tādēļ būtu jāiemāca nepārkāpt šīs robežas. Lai to iemācītu, paceliet kaķi tad, kad viņš ir pārkāpis šīs robežas, uzšņāciet viņam un pasakiet “Nē!”. Tikai nepārcentieties, lai nesabiedētu kaķēnu, aizrādiet tikai tik daudz, lai viņš būtu brīdināts un rastos nepatika pret šo vietu. Kaķim būtu jāsajūt, ka esiet stingrs un neļausiet pārkāpt robežas.

Tādā pašā veidā var apmācīt kaķi neasināt nagus pret mēbelēm un durvju stenderēm. Tomēr, lai kaķi nagus uzturētu labā stāvoklī, būs nepieciešams kas tāds, kur kaķis varēs asināt nagus. Vislabāk kaķim iemācīt asināt nagus uz tam paredzētas virsmas.

 

Kā apmācīt kaķi doties uz kastīti?

Kaķim būtu jāiemācās, ka tam paredzētā tualete ir vienīgā vieta, kur viņš var kārtot savas vajadzības. Ja kaķēns nokārtojas ārpus kastes, paceliet viņu, uzšņāciet un ielieciet kastītē.

Ja kaķis jau nokārtojies ārpus kastes, rūpīgi uzkopiet šo vietu ar tam paredzētajiem līdzekļiem, lai nomāktu smaku un kaķis neatgrieztos tajā pašā vietā ar tādiem pašiem nodomiem.

 

Atcerieties! Esiet konsekvents. Nepieļaujiet iespēju, ka vienā dienā ļaujiet kaķim kāpt uz galda un otrā nē.

Neiekaustiet kaķi. Viņš ne tikai nesapratīs par ko saņem sodu, bet arī var tikt savainots.

Nesodiet kaķi pēc tam, kad ko sastrādājis. Mēģiniet pieķert darbības laikā.

Kaķis neizmantos netīru tualeti. Kaķa fekālijas būtu jāizvāc tikko kā pamanāt, ka tās tur atrodas. Reizi nedēļā izmazgājiet kastīti ar tam paredzētajiem līdzekļiem, kā arī pēc tam kārtīgi izskalojiet.

Veselības aprūpe

Kaķiem lielākoties ir laba veselība, tomēr ir pāris lietas, kuras būtu jāizdara, lai novērstu kaķa saslimšanu un pārliecinātos, ka kaķis ir pie labas veselības.

Vakcinācija. Kaķim būtu jāveic visas nepieciešamās vakcinācijas divu mēnešu vecumā. Kā arī ikgadējās vakcinācijas.

Blusas. Pārbaudiet kaķa kažoku regulāri, pat ja nedomājiet, ka varētu būt blusas. Veterinārajās klīnikas vai mājdzīvnieku preču veikalos var iegādāties pretblusu līdzekļus, kā arī gultasvietai var lietot izsmidzināmos līdzekļus.

Prettārpu zāles. Tārpi ir nelieli parazīti, kuri var dzīvot kaķu zarnās un var izraisīt nopietnas saslimšanas. Tas neattiecas uz kaķēniem, tomēr neviens kaķis ar parazītiem nevar justies labi. Kaķis vienmēr būs izsalcis, kā arī kaķim var būt caureja un vemšana. Tādēļ kaķiem un kaķēniem regulāri jābūt attārpotiem. Veterinārajās klīnikās ir iespējams iegādāties pulveri vai tabletes, lai pasargātu kaķi no šiem parazītiem.

 

Saslimšanas

Kā zināt vai kaķis ir saslimis?

Ir vairāki simptomi, kuri norāda vai kaķis ir salimis. Tomēr, ja šis simptoms ir viens bez citiem, tas uzreiz nenozīmē, ka kaķis ir slims. Piemēram, kaķis var vemt, bet, ja visādi citādi jūtas labi, tad tas, iespējams, nozīmē, ka apēdis, ko sliktu. Vērojiet kaķi uzmanīgi un, ja simptomi pasliktinās vai turpinās vairākas dienas, vai arī, ja kaķis izskatās slims un parādās citi simptomi, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta. Dažkārt cilvēki neved savus mīluļus pie veterinārārsta, baidoties par izmaksām, tomēr kaķis nevar pateikt jums kā jūtas un tikai veterinārārstam ir nepieciešamās zināšanas, lai palīdzētu mīlulim.

Slimības pazīmes:

  • Apetītes zudums vai pilnīga atteikšanās no ēdiena;
  • Mazāks ūdens patēriņš;
  • Vemšana;
  • Caureja;
  • Sasprindzinājums nokārtojoties;
  • Blāvs un ass kažoks;
  • Elpošanas problēmas;
  • Blāvas un asarojošas acis;
  • Tekošs deguns;
  • Nevēlēšanās sevi kopt;

 

Rūpīgi izvērtējiet vai varēsiet mīlulim dot īstās un vienīgās mājas un, ja esiet pārliecināts, ka spēsiet, tad lai izdodas skaista kopā būšana!

 

Par murrātājiem,

Tavs Whisker