Kaķis nokārtojas ārpus kastes – ko darīt un kā to novērst?

1 Dec, 2019

Kaķis nokārtojas ārpus kastes – ko darīt un kā to novērst?

Kaķu urinēšanas problēmas ir ļoti izplatītas un urinēšana tam neparedzētās vietās var būt tik nomācoša, ka daži saimnieki apsver iespēju pat šķirties no mājdzīvnieka. Neesiet tik pārsteidzīgi, šī problēma ir risināma un jūs variet panākt, ka kaķis atkal nokārtojas tam paredzētā vietā. Piedāvājam uzzināt ne tikai kā vislabāk tikt galā ar šīm problēmām, bet arī, kā vispirms novērst dažus urinācijas traucējumus.

Kāpēc kaķi nokārtojas ārpus kastes?

Pirms ķeraties klāt problēmu risināšanai, ir svarīgi saprast, kāpēc kaķis urinē ārpus kastes. Galvenokārt, to dara viena no diviem vispārīgiem iemesliem: medicīniska problēma vai uzvedība.

Medicīniska rakstura problēmas

Ja kaķis urinē tam neparedzētās vietās, pirmais solis ir apmeklēt veterinārārstu. Veterinārārsts veiks kaķa apskati un pārbaudīs urīna paraugu. Balstoties uz rezultātiem, veterinārārsts ieteiks ārstēšanu. Kaķiem ir vairākas izplatītas urīnizvades problēmas:

Urīnpūšļa akmeņi: dažiem kaķiem urīnpūslī rodas akmeņi, kas var izraisīt kairinājumu un pat aizsprostojumu. Urīnpūslī var būt kristāli un urīnpūšļa akmeņi vai kristāli kā akmeņu veidošanās priekšgājēji. Ja veterinārārstam ir aizdomas par urīnpūšļa akmeņiem, būs nepieciešams rentgens, lai noteiktu akmeņu lielumu un daudzumu. Mazākus urīnpūšļa akmeņus var izšķīdināt ar īpašu pārtiku, bet lielākus akmeņus var nākties izņemt ķirurģiski (cistotomija). Parasti kaķim ar urīnpūšļa akmeņiem ir arī urīnceļa iekaisums. Ja tas tā ir, tad nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām.

Idiopātisks cistīts: termins cistīts nozīmē urīnpūšļa iekaisumu. Idiopātisks nozīmē, ka iemesls nav zināms. Kaķiem ar cistītu bieži ir hematūrija (asinis urīnā). Urīna parauga pārbaude ir būtiska un, ja vetārsts konstatē, ka kaķa urīnā ir asinis, bet tajā nav kristālu, baktēriju vai akmeņu, visticamāk diagnoze būs idiopātisks cistīts. Idiopātisko cistītu parasti ārstē ar barības maiņu, kā arī var izmantot pretsāpju zāles.

Metabolisma slimība: metabolisma slimība, piemēram, hroniska nieru slimība, aknu slimība, diabēts un vairogdziedzera problēmas, arī var izraisīt urinēšanu, palielinot kaķa saražotā urīna daudzumu. Ja kaķis pastiprināti dzer vai arī nākas biežāk tīrīt kasti, iespējams, veterinārārstam vajadzētu veikt asins analīzes, lai pārbaudītu šīs problēmas.

Urīnceļu infekcija: urīnceļu infekcijas jauniem kaķiem ir reti sastopamas, taču vecākiem kaķiem tas var būt urīnizvades problēmu cēlonis pats par sevi vai kopā ar citām medicīniskām problēmām, kas ietekmē urīnceļu sistēmu. Baktērijas urīnā var izraisīt iekaisuma reakciju urīnceļos. Urīnceļu infekcijas ārstēšanai tiek izmantotas antibiotikas. Veterinārārsts, visticamāk, ieteiks atkārtotas pārbaudes pēc antibiotiku lietošanas beigām, lai pārliecinātos, ka infekcija ir izzudusi.

Ja viena vai vairākas urīnizvades problēmas ir hroniskas, šo stāvokli parasti sauc par kaķu apakšējo urīnceļu slimību. Ja jūsu kaķim ir diagnosticēta apakšējo urīnceļu slimība, veterinārārsts var ieteikt īpašu uzturu un/vai papildinājumus urīnceļu veselības uzturēšanai.

Urīna problēmas var izraisīt nopietnu urīna aizsprostojumu, īpaši runčiem. Ja kaķim rodas urīnizvades problēmas, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta. Ja kaķis gatavojas urinēt un urīns izdalās maz vai nav vispār, kaķim var būt aizsprostots vai daļēji aizsprostots urīnvads. Šajā gadījumā nekavējoties nogādājiet savu kaķi pie veterinārārsta, jo šis stāvoklis ātri var kļūt dzīvībai bīstams.

Dažos gadījumos urinēšana ārpus kastes notiek, ja kaķim ir veselības problēmas, tomēr tās nav saistītas ar urīnceļu slimībām. Iespējams, ka jūsu kaķis urinē ārpus kastes sāpju vai diskomforta dēļ. Šādos gadījumos veterinārārstam var jautāt visaptverošas laboratorijas analīzes, lai meklētu veselības problēmas, ja sākotnējās pārbaudes vai urīna analīzes laikā tās netiek atrastas.

Laboratoriskie izmeklējumi var atklāt nopietnas veselības problēmas, piemēram, diabētu vai nieru slimību, ļaujot veterinārārstam nekavējoties sākt ārstēšanu.

Uzvedības problēmas

Ja kaķa urinēšanai ārpus kastes nav atrasts medicīnisks iemesls, ir svarīgi noteikt, kādi faktori izraisa šādu kaķa uzvedību.

Netīra pakaišu kaste

Kaķi īpaši izturas pret savām tualetēm – kaste kaķim var būt pārāk netīra. Vai arī tā var būt pilnīgi tīra, bet neērti lietojama. Piemēram, kaste var būt pārāk maza, lai kaķis to ērti lietotu. Vai arī tā var būt vietā, kas kaķim nepatīk. Ja kaste ir ar kaut ko pārklāta, tas var kaķi satraukt. Iespējams, ka pakaišiem ir spēcīga smarža vai rada nepatīkamas sajūtas kaķa ķepām. Kaķim patīk izvēles iespējas, tāpēc arī pārāk maz kastes var būt problēma.

Stress

Iespējams, ka kaķis mēģina pateikt, ka viņam mājās ir liels stress. Iespējams, ka nav apmierināts ar citu mājdzīvnieku un atzīmē savu teritoriju, lai otram dzīvniekam nosūtītu ziņojumu. Vai arī kaķim var šķist, ka ir pārāk bīstami piekļūt pakaišu kastei, ja otrs dzīvnieks atrodas turpat tuvumā. Kaķis var arī tā rīkoties, ja mājās parādās jauns cilvēks. Kaķi ir jūtīgi pret vismazākajām izmaiņām viņu vidē. Neatkarīgi no stresa avota, pārliecinieties, vai kaķim ir klusa vieta, kur tas var patverties. Jaunajam dzīvniekam vai cilvēkam nevajadzētu būt piekļuvei šai patvēruma vietai.

Vecā urīna smaka

Ja kaķis kādā vietā ir pačurājis, smaka var saglabāties pat pēc kārtīgas uzkopšanas. Kaķa oža ir daudz labāka nekā cilvēkiem, tādēļ, ja mājās saglabājas veca urīna smaka, pastāv ļoti liela iespēja, ka smakas dēļ kaķis atgriezīsies tajā pašā vietā.

Kā apturēt šādu uzvedību?

Visizplatītākais iemesls, kāpēc kaķi urinē ārpus kastes, ir tas, ka viņiem nepatīk viņu pakaišu kaste. Ja kaķis visur piečurā un jūs esat izslēdzis medicīniska rakstura problēmas, tad ir pienācis laiks izvērtēt jums pieejamās pakaišu kastes un meklēt iemeslus tajās.

Sākumā pārliecinieties, vai kaķa pakaišu kastes ir tīras un atrodas pieejamā un ērti lietojamā vietā. Izvēlieties pēc iespējas lielākas pakaišu kastes un mēģiniet tās turēt neaizklātas. Kaķis var justies nekomfortabli aizsegtā kastē, it īpaši, ja tas ir liels vai pūkains kaķis.

Novietojiet pakaišu kastes klusā, bet pieejamā vietā. Pārliecinieties, ka tās nav novietotas vietā, kur kaķis ēd vai dzer. Kaķa privātuma , kā arī estētikas dēļ, nodrošiniet, lai kastes zona ir atdalīta no citām vietām. Ja dzīvojiet mājā, pārliecinieties, ka katrā mājas līmenī ir pieejama kaķu tualete.

Vecākiem kaķiem pakaišu kastēm jābūt tādām, lai seniors varētu tajā iekļūt. Apsveriet iespēju iegādāties seklu kasti vai novietot rampu pie kastes ieejas.

Iegādājieties kvalitatīvus pakaišus, kas patīk jūsu kaķim. Ideālā gadījumā izvēlieties pakaišus bez smaržas un viegli uzkopjamus.

Daudzi veterinārārsti iesaka katram kaķim pa vienai kastei, kā arī vienu papildus. Tas nozīmē, ka mājā, kur ir viens kaķis, ir nepieciešamas divas pakaišu kastes. Viens no iemesliem ir tāds, ka dažiem kaķiem patīk izmantot vienu kasti urinēšanai, otru – izkārnījumiem. Otrs iemesls ir kaķu konkurences novēršana attiecībā uz kastes teritoriju.

Pārliecinieties, vai jūsu mājas ir piemērota vieta kaķim. Nodrošiniet daudz vertikālas virsmas, lai kaķa vide būtu optimāla. Atcerieties, ka ar kaķi ir jāspēlējas, kā arī neaizmirstiet sagādāt kādas rotaļlietas. Ja mājas iekārtojuma izmaiņas nav efektīvas, veterinārārsts var ieteikt uztura bagātinātājus vai recepšu medikamentus, lai mazinātu stresu un nemieru kaķim.

Ir svarīgi rūpīgi notīrīt visas apskādētās vietas, kurās kaķis ir urinējis, izmantojot īpašu tīrīšanas līdzekli. Kvalitatīva smakas noņēmēja sastāvā noteikti jābūt enzīmiem, kas šķīdinās urīnskābes kristālus. Pretējā gadījumā kaķis tur var turpināt urinēt.

Visa pamatā tam, lai mazinātu kaķa urinēšanu ārpus kastes vai no tā pilnībā izvairītos, ir tikpat vienkārši kā būt atbildīgam un uzmanīgam saimniekam. Uzturiet kaķi veselīgu un nekavējoties dodieties pie veterinārārsta tiklīdz rodas problēmas. Mēģiniet nodrošināt kaķim draudzīgu vidi ar zemu stresa līmeni.

Ja jums ir aizdomas, ka mājdzīvnieks ir slims, nekavējoties zvaniet veterinārārstam. Ar veselību saistītos jautājumos vienmēr konsultējieties ar veterinārārstu, jo viņš ir veicis pārbaudes, zina mājdzīvnieka veselības vēsturi un var sniegt labākos ieteikumus jūsu mīlulim.

Par citām kaķu uzvedības problēmām lasiet šeit.

Tavs Whisker