Suņa ēdienkarte. 9 aizliegtie produkti

22 Dec, 2018

Suņa ēdienkarte. 9 aizliegtie produkti

Produkti, kas ir kaitīgi jūsu sunim atrodas teju katrā virtuvē. Reiboņi, saindēšanās, sirdsdarbības traucējumi un pat nāve, tādas lietas var piemeklēt suni, ja ir nācies lielos vai pat mazos daudzumos notiesāt sunim tik nelabvēlīgos produktus. It kā liekas – nekā īpaša, tikai nedaudz un viss kārtībā – nē, šis uzskats var beigties arī visnotaļ bēdīgi.

Cik bieži un cik daudz var barot suni? Tas gan ir jāskatās no tā, kāda ir suņa šķirne, dzīvesveids un ķermeņa fiziskā kondīcija. Galvenais ir barot suni tik bieži, lai tas saglabātu labu vispārējo veselību un slaidu augumu. Suns var droši notiesāt vitamīniem bagāto banānu, grauzt burkānus, bumbierus, ēst minerālvielām pārbagātās mellenes un notiesāt pusdienās salātus. Regulāri jāmaina arī ūdens, visu laiku nodrošinot sunim svaigu dzeramo ūdeni.

Suns

Taču aizmirstiet, tiešām aizmirstiet dot sunim kā tikko no plīts noņemtu ēdienu, siltu jā, bet karstu – nekad. Arī ļoti auksts ēdiens nebūs sunim piemērots. Asa, salda, nepārstrādāta barība var būt bīstama. No jēlas gaļas un jēlām zivīm dzīvnieks var iedzīvoties parazītos, bet kauli, kas liekas visai draudzīgi, tomēr tādi nav – suns kaulus nesagremo, kā rezultātā var samesties zarnas un rasties aizcietējumi.

Mazie kauliņi, īpaši no vistas, var ievainot dzīvnieciņa barības vadu un iekšējos orgānus aso šķembu dēļ. Daudzi it kā nekaitīgi produkti, ko mēs, cilvēki, regulāri lietojam uzturā, un kā pārpalikumus reizēm atdodam savam mājdzīvniekam, var izrādīties viņiem daudz bīstamāki nekā varētu šķist. Tad nu ielūkosimies kārtīgāk lietās, ko kategoriski vajadzētu izslēgt no mīluļa ēdienkartes, ja kāds no jums, šos it kā nevainīgos produktus, reizēm vai regulāri dod savam sunim.

1. Jā, KAULI!

Nerunājot par to, ka kauli, kā minēju, var traumēt suņa orgānus, kā izrādās, pie kauliem pielipušās tauku strēmeles, jebkāda veida, var izraisīt pankreatītu jeb aizkuņģa dziedzera iekaisumu.

2. Iepazīstieties, SĒNES!

Pat vairums cilvēku nezina, kuras sēnes ir labas, bet kuras toksiskas, sunim to zināt ir vēl sarežģītāk. Pat ēdamās sēnes nevajadzētu sunim dot ikdienā, bet toksiskas sēnes var izraisīt trīcēšanu, krampjus un orgānu mazspēju, šādi simptomi var novest pie letāla iznākuma.

3. Mmm, ŠOKOLĀDE!

Mīlestības ēdiens! Taču ne suņiem!! Oi, kā mūsu ķepaiņiem tie garšo, tomēr saldumi var izraisīt diabētu, caureju, uzpūstu vēderu, aizcietējumus, zobu veselības problēmas, kā arī vielmaiņas traucējumus.

4. Sarkano pērļu virtenes – JĀŅOGAS!

Nav piemērotas suņiem, notiesājot pavairāk šo ogu, var iestāties caureja un vemšana, bet kā nopietnāka kaite, var saslimt ar nieru mazspēju.

5. Ieceļotājs – AVOKADO!

Cik daudzi no mums uzturā lieto avokado. Veselīgi un gardi! Bet izslēdz iespēju sunim ar to našķoties, avokado (sēklas, lapas, auglis) satur persīnu, persīns sunim var izraisīt saindēšanos, apēdot visu augli, var piemesties arī sirdslēkme.

6. Izcili gardās VĪNOGAS!

Dažiem šķirnes suņiem vīnogas var netraucēt, bet citām var būt liela nepanesība. Vīnogas satur toksiskas vielas, kas sunim var izraisīt neatgriezeniskus nieru bojājumus.

7. Emociju valdnieki – SĪPOLI!

Saraudinās pat visrūdīgāko vīrieti. Tomēr turiet sīpolus pa gabalu no sava mīluļa, sīpoli un ķiploki var izraisīt elpošanas traucējumus, to ēšana atstāj pēdas uz smaganām, padarot tās jūtīgas un blāvas, bet sirdij tie dod dubultu slodzi.

8. Populāra uzkoda vasarā -ĶIRŠI!

Atļauts ēst tikai mīkstumu, ķiršu kauliņi satur cianīdu, kas ir ļoti kaitīgs suņa veselībai. Cianīds izraisa elpošanas traucējumus un arī nāvi (tas pats ir ar aprikozēm!).

9. Par zaļu pat vēl zaļāks – KARTUPELIS!

Zaļus kartupeļus nevar uzturā lietot pat cilvēks, kur nu vēl mūsu labākais draugs – suns. Zaļš kartupelis satur toksiskas vielas un tos apēdot, var saskarties ar simptomiem, kā slikta dūša, vemšana un sirds mazspēja.

Ja barojiet savu suni ar pārtiku, ko lietojat paši savā uzturā, pārliecinieties vai šie produkti ir piemēroti arī jūsu sunim, ja tomēr šaubaties, labāk izslēdziet to no mīluļa ēdienkartes – uzreiz! Lai labāk izprastu sava četrkājainā drauga ēdienkarti – ko drīkst, ko varētu un ko nedrīkst – konsultējieties ar sava mīluļa veterinārārstu!

Uzturā ieteicamie produkti: Salāti; Rīsi; Burkāni; Banāni; Melone; Bumbieri; Apstrādāta zivs; Spināti; Apstrādāta gala; Ķirbis; Zemesriekstu sviests;

Var lietot, bet nedaudz: Mellenes; Ābolus; Maizi; Zemenes; Sieru; Desiņas; Ananāsus; Tomātus; Brokoļus; Kartupeļus (ne zaļus); Arbūzu.

Nav ieteicams lietot: Popkornu; Selerijas; Piparus; Kukurūzu; Cukuru; Mandeles; Krevetes; Kaulus; Sēnes.

Nedrīkst lietot uzturā: Avokado; Vīnogas; Riekstus; Sīpolus; Ķiplokus; Alus; Šokolādi; Saldumus; Granātābolus; Zaļus kartupeļus; Ķiršus; Jāņogas.

 

Par dzīvnieku labsajūtu,

Tavs Whisker