Suņi

6 Jūl, 2019

Suņi

Nav iespējams izvēlēties gudrāku un mīlošāku dzīvnieku par suni. Suns par mājas mīluli kļuva pirms vairāk kā pieciem tūkstošiem gadu un kopš tā laika dzīvojuši kā tuvi kompanjoni cilvēkiem. Suņi ir uzticami un ātri iemācās paklausību, tādēļ viņus ir vieglāk apmācīt nekā citus dzīvniekus.

Būt par suņa saimnieku ir jautri, tomēr par viņiem ir ārī jārūpējas. Katru gadu, simtiem cilvēku pamet savus mīluļus, jo negrib vai nevar par tiem vairs rūpēties. Tādēļ, pirms iegādāties vai adoptēt mīluli, ir skaidri jāzina vai varēsiet tikt galā ar rūpēm un nodrošināt dzīvniekiem pienācīgu dzīvi.

 

Pirms iegādāties mīluli

Šīs ir dažas lietas, ko būtu jāpārdomā pirms mīluļa iegādes:

Vai sunim spēsiet nodrošināt nepieciešamās aktivitātes?

 • Ja suns nedzīvos laukos, vai dzīvesvietai tuvumā ir parks vai mežs, kur suns varēs izskrieties? Vai varēsiet sunim nodrošināt vietu, kur varēs izskrieties bez pavadas?
 • Vai variet atļauties suni?
 • Suņu barība ir dažādās cenās, tomēr tā nav lēta. Mīlulim ir arī nepieciešama ikgadēja vakcinācija, kā arī, var būt situācijas, kad nepieciešami veterinārārsta pakalpojumi.

Vai jums ir laiks, ko veltīt sunim?

Būs nepieciešams laiks, lai pabarotu, izvestu pastaigās un apmācītu suni.

Vai suns būs atstāts viens uz ilgu laiku?

Ja visa ģimene strādā un bērni atrodas skolā, tas nebūtu prātīgi iegādāties suni, ja vien neplānojiet mīlulim sastādīt kompāniju ar citu mājdzīvnieku. Suns var būt viens vairākas stundas, tomēr, ja atstāsiet vienu uz visu dienu, suns būs vientuļš un nelaimīgs.

Ko darīsiet, kad dosieties atvaļinājumā?

Vai jums ir zināms kāds, kurš pieskatīs suni prombūtnes laikā? Ja uzticēsiet mīluli dzīvnieku pieskatīšanas servisiem vai viesnīcām – tie būs papildus izdevumi.

Vai ģimenē ir kāds, kurš cieš no astmas?

Ja atbilde ir apstiprinoša, tad pirms mīluļa iegādes aprunājieties ar savu ārstu. Alerģijas pret suņa spalvu astmu var saasināt.

 

Piemērotākais suns

Suņi atšķiras pēc izmēra, rakstura un pēc tā, cik daudz nepieciešamas aktivitātes. Izvēloties piemērotāko suni, ir jāņem vērā šādi aspekti:

 • Dzīvojiet laukos vai pilsētā, mājā vai dzīvoklī.
 • Cik daudz laiks ir, ko veltīt suņa aktivitātēm un kopšanai.
 • Cik lielu un stipru suni variet savaldīt.

Kucēnu vai pieaugušu suni?

Ja tas būs jūsu pirmais suns, tad labāk iegādāties kucēnu. Adoptēt suni no patversmes ir lieliski un cēli, un var izrādīties, ka adoptējāt uzticamu un labi apmācītu suni. Bet var gadīties, ka šis suns nav trenēts it nemaz un tam ir slikti ieradumi, kurus izmācīt ir grūti, tādēļ šajā gadījumā būtu nepieciešams cilvēks ar lielāku pieredzi.

Puika vai meitene

Abas dzimtes ir vienlīdz labas un būs lieliski mājdzīvnieki. Tomēr vīriešu kārtas pārstāvji ir nedaudz vairāk neatkarīgi.

Šķirni, jaukteni vai bezšķirni?

Šķirnes suns ir tāds, kuram vecāki ir no vienas un tās pašas šķirnes. Jaukteņi – māte no vienas šķirnes, tēvs no citas. Bezšķirnes suņu senču izcelsmi nav iespējams noteikt.

Šķirnes suņu iegāde ir dārga, bet ieguvums – zināsiet kāds būs suns, kad izaugs. Ir grūti noteikt, cik liels izaugs jaukteņu kucēns, vai būs viegli apmācāms, būs skaļš un enerģisks vai tomēr kluss, un, cik daudz būs nepieciešamas aktivitātes.

Tomēr bezšķirnes suns ir tikpat lielisks mājdzīvnieks kā šķirnes suns un daudzi cilvēki izvēlas iegādāties tieši šos suņus. Bezšķirnes suņi bieži vien ir veselīgāki par šķirnes suņiem un to iegāde ir krietni lētāka.

Un vēl kāda lieta, kas noteikti ir jāapdomā – vai jums ģimenē ir mazi bērni. Daži suņi, kā, piemēram, labradori ir daudz pacietīgāki attiecībā pret bērniem nekā citi mīluļi.

Suņu šķirnes

Pasaulē ir vairāk nekā 200 suņu šķirņu un, ja nolemjat iegādāties šķirnes suni, tad būtu jāizpēta apraksts, bildes, rakstura iezīmes par šo šķirni. Kā arī, cik daudz aktivitātes un kāda kopšana būs nepieciešama. Ja jums ir draugs vai paziņa, kuram ir suns kādu vēlaties, tad izvaicājiet viņus kā ir būt par šī suņa saimnieku un kādas rūpes tas prasa.

 

Kā izvēlēties suni?

Izvēloties četrkājaino draugu, nākamajam suņa saimniekam jāpievērš uzmanība vairākiem faktoriem – suņa veselībai, šīs šķirnes rakstura iezīmes, popularitāte un suņa lielums. Tomēr ņemiet vērā, ka suņa lielums var būt maldinošs, jo dažkārt lielie suņi ir pasīvāki nekā mazie. Mūsdienās cilvēki arvien vairāk suņus tur tikai kā ģimenes mīluļus, neņemot vērā viņu pamatfunkciju. Dzīvniekam neizzūd raksturīgie instinkti. Bieži vien cilvēki izvēlas šķirnes suņus, nepievēršot uzmanību ciltsrakstiem, kas lielākoties nosaka dzīvnieka raksturu un izturēšanos/uzvedību.

Mazs un pievilcīgs.

Klēpja suņīšiem, piemēram, kontinentālajiem toispanieliem papiloniem, ir daudz priekšrocību. Viņi ēd mazāk kā lielie suņi, vieglāk pakļaujas dresūrai un ir ļoti atraktīvi. Mazie sunīši mēdz ļoti pieķerties saimniekiem un lieliski saprotas ar bērniem. Tikai nedomājiet, ka klēpja sunītim nepieciešams mazāk telpas kā lielam sunim. Piemēram, terjeri ir ļoti aktīvi – viņi mīl izskrieties gan brīvā dabā, gan dažkārt iekštelpās.

Medību suņi.

Ieteicams izvēlēties nelielu medību suni, piemēram, bīglu, kuram ir viegli kopjams kažoks un dzīvespriecīgs raksturs. Visi pēddziņi slikti pakļaujas dresūrai un ļoti negribīgi atgriežas pie saimnieka, ja uzoduši medījuma pēdas. Šiem suņiem ir izteikts bara intinkts un lieliska ēstgriba.

Spanieli.

Putnu suņi ir uzticami draugi savam saimniekam. Piemēram, angļu springerspaniels ir lielisks kompanjons un palīgs. Šiem suņiem nepieciešama rūpīga kopšana. Sevišķa uzmanība jāpievērš nokarenajām ausīm. Ja tās laikus pienācīgi neaprūpē, var rasties ausu infekcijas, kas spanieliem ir bieža parādība. Tāpēc ieteicams veikt dažādus piesardzības pasākumus. Visvienkāršākais no tiem – jāiegādājas pietiekami dziļš barības trauks, jo tad spanielam ēdot, ausis karāsies gar bļodiņas sāniem un tajās neiekļūs ēdiens.

Lielie suņi.

Vācu dogs ir ļoti liels, taču šajā milzīgajā augumā slēpjas maigas un miermīlīgas dabas suns. Tomēr jāņem vērā, ka ļoti dārgi izmaksā barības iegāde un lielajam mājdzīvniekam nepieciešams daudz vietas.

Sargsuņi.

Pēdējos gados īpaši iecienīti kļūst sargsuņi, piemēram, dobermaņi. Sargsuņi pieder pie darba suņu grupas. Viņi vienmēr cenšas ieņemt vadošo lomu. Lai vēlāk nerastos grūtības suni savaldīt, jau no agras bērnības nepieciešama stingra dresūra.

Rūpes par suni

Suņu dresēšanai, barošanai un kopšanai nepieciešams plašs piederumu klāsts, kas variē atkarībā no šķirnes. Lai izvairītos no liekiem izdevumiem un nevajadzīgiem uztraukumiem, izvēlieties suņa vecumam atbilstošus piederumus.

Kažoka kopšana.

Par suni jārūpējas visu viņa dzīvi. Ļoti svarīgi ir kopt mīluļa kažoku. Pie šīs procedūras suns ir jāpieradina jau kucēna vecumā. Viņš jāiemāca mierīgi uzvesties tās veikšanas laikā. Regulāri kopjot kažoku, saimnieks var pārbaudīt arī ādas stāvokli un konstatēt, vai sunim nav parādījušies izsitumi, ievainojumi, vai nav uztūkumi un piepampumi, kā arī ievērot vai mīlulim neizkrīt apmatojums. Ja pamanāt savainojumus, lūdziet padomus veterinārārstam. Kažoka kopšanas laikā suns pierod pakļauties saimniekam.

Guļvieta.

Ja esiet izvēlējušies sunim guļvietu, vispirms pārliecinieties, vai to var mazgāt, jo blusas mēdz vairoties tieši guļvietā. Regulāri tīrot un dezinficējot matracīti, izvairīsieties no šo parazītu uzbrukuma gan sev, gan sunim. Pērkot guļvietu jaunam sunim, pārliecinieties, vai tā derēs un būs pietiekami ērta arī tad, kad mīlulis kļūs pieaudzis.

Barošana.

Ūdens un barības trauciņiem vajadzētu būt pagatavotiem no viegli tīrāma materiāla. Ieplīsušas keramikas bļodas vēlams laikus nomainīt pret jaunām, jo plīsuma vietā mēdz vairoties baktērijas. Nevajadzētu veikt krasas izmaiņas kucēna ēdienkartē. Straujas pārmaiņas var izraisīt gremošanas traucējumus. Ja esiet izlēmis lietot speciālu barību, rūpīgi ievērojiet lietošanas instrukciju, jo pārāk lielas devas sunim var būt kaitīgas.

Kaklasiksnas, pavadas, rotaļlietas.

Jau septiņas nedēļas vecs kucēns jāsāk radināt pie kakla siksnas velkāšanas. Pakāpeniski suns arī jāpieradina mierīgi staigāt pavadā. Kad dzīvnieks paaudzies, kakla siksna jānoregulē tā, lai sunim nespiestu, taču tā nedrīkst arī būt pārāk vaļīga. Ja pieļauj iespēju, ka suns varētu noklīst, piestiprini kakla siksnai žetonu ar vārdu un telefona numuru.

Pat pieauguši suņi mīl spēlēties, tāpēc jau laikus iegādājieties atbilstošas rotaļlietas. Spēles laikā suns ne tikai izpriecājas, bet arī vingrina savu ķermeni un atjautību. Suņi mēdz grauzt rotaļlietas un mākslīgos kaulus, tā iztīrot savus zobus. Nedodiet kucēniem mazas rotaļlietas, jo viņi tās var nejauši norīt.

Paklausības treniņi

 •  Atceries: Esi stingrs, bet jauks;
 • Vienmēr lieto tās pašas komandas, lai nemulsinātu suni;
 • Lieto suņa vārdu ar komandas vārdu;
 • Nesodi suni, bet paslavē;
 • Nepārslogo suni. Katru dienu 10 minūtes ir pietiekmi.

Apmācīt suni prasa laiku un pacietību, bet tas ir pūļu vērts. Ja jums ir nepieciešama palīdzība suņa trenēšanā, tad noteikti izmantojiet apmācību profesionāla kinologa pavadībā.

 

Veselība

Suņiem pārsvarā ir laba veselība, bet šīs pāris lietas nāks par labu.

Vakcinācija.

Dažas slimības, kuras tiek nodotas no viena suņa otram, var būt bīstamas un pat nāvējošas. Tādēļ būtu jāaizsargā suns pret izplatītākajām slimībām ar vakcīnas palīdzību. Kucēni javakcinē pret gaļēdēju mēri, infekciozo hepatictu, parainfluenceri, parvo vīrusu un laptospirozi. Vakcinācija pret suņu klepu, karona vīrusu un Laima slimību ir nepieciešama, ja sunim ir reāls risks saslimt ar šīm infekcijas slimībām. Vakcinācija pret trakumsērgu tiek veikta, kad kucēns sasniedz 3 mēnešu vecumu. Pēc tam šīs vakcinācijas jāatkārto katru gadu.

Prettārpu zāles.

Tārpi ir nelieli parazīti, kuri var dzīvot suņa zarnās. Veterinārajās klīnikās ir iespējams nopirkt pulveri vai tabletes, lai pasargātu suni no šiem parazītiem. Šie prettārpu līdzekļi būtu jālieto ik pēc 6 mēnešiem.

Blusas.

Pārbaudi suņa kažoku regulāri, pat ja nedomā, ka viņam ir blusas. Veterinārajās klīnikās vai mājdzīvnieku preču veikalos var iegādāties pretblusu kaklasiksnas un skaustā pilināmos līdzekļus. Gultasvietai var lietot izsmidzināmos līdzekļus.

 

Atcerieties, ka uzņemties rūpes par suni ir atbildīgs un ilglaicīgs process. Ja skaidri esiet izlēmis, ka suns jūsu dzīvē ienesīs pozitīvas pārmaiņas un rūpēsieties par viņu ar prieku, tad novēlam visskaistāko kopā būšanas laiku!

 

Par laimīgiem mīluļiem un viņu saimniekiem,

Tavs Whisker