Tava mājas mīluļa veselība

15 Dec, 2018

Tava mājas mīluļa veselība

Atceries, kā tavs kucēns auga? Ar dienām jo spēcīgāks un lielāks, bet arī tavs mīlulis ar laiku var sākt slimot tāpat kā tu, saimniek! Savu reizi tu nokrīti ar gripu vai dodies pie ārsta uz konsultāciju par savu veselības stāvokli, bet tavam mīlulim pieteikt sevi vizītei pie ārsta nav iespējams. Kasīšanās, miegainība, saraustīta kustēšanās, slēpšanās, šie ir tikai pāris simptomi, kas var liecināt par mājas mīluļa veselības problēmām, tāpēc neesi bezrūpīgs un vienaldzīgs, šīs problēmas var arī nepāriet.

Nereti saimnieku vienaldzība pret mīluļa veselības stāvokli, dzīvnieciņa kaiti ielaiž vēl smagākā stadijā, protams, dzīvnieka saslimšana saimniekam nav nekāds prieks, bet tomēr, ja mājas mīluļa uzvedība kļūst arvien nedabiskāka, gausāka, vizīte pie veterinārārsta ir obligāta prasība. Sev iemānīt zāles vai bērnam ieskaidrot, ka vitamīni ir būtiski organismam, nav viss tik sarežģīti, bet ieskaidrot, ko tādu mājas mīlulim, diemžēl nekas tur nesanāks.

Stress un socializācija

Viens no imunitātes lielākajiem ‘ēdājiem’, kas noved dzīvnieku pie veselības problēmām, ir stress. Jā, arī tavs dzīvnieciņš izjūt stresu, un līdz ar tā ierašanos, var ierasties arī citas veselības problēmas, pat agresija. Ja sunītis, piemēram, ir pasācis mukt no acu skatieniem, slēpties aiz priekšmetiem, smagi elso vai pat pārāk aktīvi žāvājas, tas var norādīt, ka mīlulis tomēr sirgst ar šo problēmu – stresu.

Lai četrkājainais draugs neciestu no baiļu un stresa panikām, 3 līdz 5 mēnešu vecumam vajadzētu pēc iespējas vairāk viņu socializēt, kā prasība ir arī dzīvnieku uzvedības koriģēšanas treniņi/ paklausības treniņi, komandu izpilde palīdz satuvināties ar saimnieku un samazina uzmanību no stresa kairinātājiem.

Nav melots, ka jo vecāks ir tavs mājas mīlulis, jo sliktāk tas padodas dresūrai, kā arī, ja kucēna periodu esat nodzīvojušies pa māju, nesocializējoties, baiļu sajūta esot pieaugušā stadijā, var būt liela. Tiesa, daudz nosaka arī gēni, bet liels darbs ar dzīvnieku pat gēna mantojumu no vecākiem var ‘izkaust’. Ielaista kaite kā audzināšanā, tā veselības problēmās var izraisīt neatgriezeniskas problēmas, kas diemžēl var novest mīluli pie letāla iznākuma vai pat saimnieka iniciatīvas, mājdzīvnieku likvidēt.

Ausis

Kā viena no biežākajām mīluļa veselības problēmām ir ausu kaite. Nereti suns kasa un berž ausis, bet saimnieks to laiž…gar ausi. Noteikti arī tev ir bijusi tā riebīgā sajūta, ka ausī niez tā, ka ārprāts, bet nevar pakasīt, kā varētu justies jūsu mīlulis, kas katru mīļu brīdi cieš no šīs niezošās auss? Par dzīvnieka austiņām ir jānes atbildība visu laiku, neatkarīgi no suņa ausu izmēra: lielas, mazas, stāvus gaisā vai nokarenas, austiņas regulāri ir jāapskata, jātīra un jāseko līdzi mājdzīvnieka uzvedībai. Pārāk bieži četrkājainie draugi tiek nogādāti pie ārsta jau ar ļoti aizaugušām austiņām.

Nagi un āda

Nekādā gadījumā neaizmirstiet mīlulim apgriezt arī nagus, tie tomēr ļoti traucē pārvietoties, kā arī ļoti rūpīgi ir jāpārbauda mājas mīluļa kažoks. Dzīvnieciņš ir jāatbluso, ja suns kasās, var noderēt papildus pilieni, bet tomēr ir kārtīgāk jāpapēta, kāds ir ādas stāvoklis, iespējams suns ir iedzīvojies ādas kaitēs – iekaisumos un izsitumos.

Mutes higiēna

Arī mājas mīluļa mutes higiēna ir regulāri jāpārbauda, cilvēks ar sāpošu zobu, piekritīsiet, necenšas grauzt cietu pārtiku, bet steidzas meklēt zobārsta palīdzību. Arī tavam četrkājainajam draugam, tāpat kā tev, veselība ir svarīga, tas nosaka labsajūtas līmeni un mūža ilgumu. Sunim zobi ir jāmazgā tāpat kā cilvēkam, arī speciāli graužamie priekšmeti būs labs palīgs. Ja sunītim tomēr sāp zobs, ir iekaisušas/apsarkušas smaganas vai ļoti smako elpa, griezies pie ārsta un nemoki mīluli, sāpes tikai palielināsies.

Izcils veids, kā spalvainajam draugam iemānīt tableti, ir to iecept vai iemīcīt pārtikā, nekādā gadījumā nestumjot tableti pa tiešo rīklē, ar cerību, ka tā tiks norīta, dzīvnieks var palikt arī agresīvs, un tā jau būs saimnieka vaina.

Locītavas

Viena no biežākajām kaitēm un arī sāpīgākajām vecuma pazīmēm mājas mīlulim ir locītavu stīvums, dažādas izcelsmes artrīti, tiesa, pēdējā laikā arī kucēni slimo ar šo kaiti. Ja suns ir stīvs un paliek lēnīgs, nevajag domāt, ka tā ir tipiska vecuma pazīme, tas var norādīt uz šo slimību. Mīlulim ciešot no šīs kaites, tam nevajadzētu likt rotaļāties, lekt, iet pa trepēm, kaiti var mazināt, bet saimnieka atbalstam šajā gadījumā ir jābūt lielam, jau vien sākot ar mīluļa uzcelšanu uz dīvāna.

Aptaukošanās

Arī akli mīlēt savu mājdzīvnieku nevajadzētu – kā tas ir? Tavs četrkājainais draugs zina, kā ar acīm un astes luncināšanu panākt savu – viena karote man, otra manam mīlulim, un tā līdz tavs mājdzīvnieks pārvēršas par apaļu gaļas bumbiņu. Aptaukošanās pie nekā laba nenoved ne cilvēku, ne dzīvnieku, šis svars tomēr kādam ir jānes un arī sirds dabū papildus slodzi, nerunāsim nemaz, ja aptaukošanās iet roku rokā ar artrītu.

Savs draugs ir jābaro ar prātu, mīlestība caur maltīti var drīzāk iedzīt postā. Ar aptaukošanās sekām nevajadzētu cīnīties pašam, veterinārsts zinās labāk, ko sunim vajag, no kā labāk atteikties un kas palīdzēs, lai pozitīvais rezultāts tiktu veiksmīgi sasniegts. Saimniekam tikai kārtīgi būs jāpieturas pie noteiktajām normām.

Ikdienas rutīnas ievērošana

Pašā pamatā saimniekam ir kārtīgi jāpieturas pie ikdienas lietām, kas mīluļa veselības stāvoklim nāks tikai par labu. Pateicībā par mīluļa būšanu klāt brīžos, kad ir slikti, cīņā ar jūsu slimībām, slikto garastāvokli vai vienkārši katru reizi, kad jūs priecīgi tiekat sagaidīts mājās, apbalvojiet savu draugu ar regulārām aktivitātem.

Vediet mīluli pastaigās, sports palīdz sunim justies laimīgam, samazina aptaukošanās un diabēta risku. Regulāras aktivitātes stimulē muskuļu un galvas smadzeņu darbību. Saule sniedz sunim tik vajadzīgo D vitamīnu, kā arī palīdz kažokam būt spīdīgam un ādai veselīgai, un svaigs gaiss, tajā ir tik daudz pozitīvu īpašību. Redzēsiet, kā mīlulis uzņemot endorfīnus ‘plaukst’ priekā. Turklāt pastaigu laikā ir tik daudz jauna, jaunu smaržu, lietu, citu dzīvnieku, jauns segums zem ķepām – izcila maltīte ziņkārīgam prātam.

Pastaiga ir arī izcila, lai sunim iemācītu nebaidīties un nodotu komandas, jaunu vingrinājumu apgūšana uzlabo mājdzīvnieka atmiņu, par to uzlavējiet savu mīluli ar viņa mīļāko kārumu. Dubults prieks, pastaiga un saimnieka uzslavas, kas jūsu mīlulim var būt labāks par to? Kā arī neaizmirstiet nepārslogot savu mājdzīvnieku, 30-40 minūšu ilga pastaiga būs tieši laikā, tikpat svarīgas kā aktivitātes, ir arī miegs un mierīga atpūta, kas ir ceļš un jauniem enerģijas krājumiem nākamajiem pasaules izzināšanas veidiem.

Lai veselīgs, pozitīviem mirkļiem bagāts un mīlestības pilns šis laiks ar savu labāko draugu – četrkājaino ķepaini! Esiet saudzīgi kā pret savu veselību, tā pret sava mājas mīluļa veselību, lai ilgs kopā būšanas laiks. Uz veselību!

 

Vēl,

Whisker

Seko mums Facebook