Cik daudz suņi atceras?

2 Feb, 2019

Cik daudz suņi atceras?

Dzīvojot ikdienā ar suni, varētu domāt, ka viņam ir laba atmiņa. Galu galā, suņi, kuri ir izgājuši apmācības skolu, atceras komandas un atpazīst roku signālus. Kā arī suņiem šķiet ir laba atrašānās vietas atmiņa (viņi zina aiz kuriem vārtiem ir cits suns un ka tieši tur noteikti būtu jāuzrej vai arī, no kuriem kaimiņiem var dabūt kādu našķi).

Bet vai suņu atmiņa ir tāda pati kā cilvēkiem? Atbilde ir nē, bet dažkārt var būt līdzīgas izpausmes.

 

Asociativā atmiņa ļauj suņiem atcerēties viņu mīļākās lietas un nodarbes.

Kad tu domā iet pastaigā, iespējams, tu atceries kādu pagātnē bijušu īpašu pastaigu. Varētu atsaukt atmiņā precīzu pastaigas ceļu vai arī atminēties, ka tajā dienā lija lietus. Savukārt, suņi nedomā tādās kategorijās – patiesībā viņiem ir ļoti maza iespēja uz šādām atmiņām.

Suņiem visspēcīgākā ir asociatīvā atmiņa. Suņi atceras cilvēkus, vietas un pieredzi, balstoties uz asociācijām, kuras izveidojušās no tām.

 

Piemēram, suns “atceras”, ka pastaigas viņam asociējas ar apaviem, kas vienmēr tiek vilkti ejot pastaigā. Pat, ja šie apavi tiek uzvilkti, lai aizietu uz veikalu, viņš būs patīkami satraukts, jo domās, ka iesiet pastaigā.

Laika gaitā ir iespējams mainīt suņa asociatīvo atmiņu, protams, šajā procesā jāiegulda darbs.

Padomā kā tavi draugi iepazīstas vai izturas pret tavu suni. Ja kādu ielūdz ciemos un draugi pievērš sunim uzmanību un iedod vēl kādu gardumu, tad tavs suns šo personu asociēs ar pozitīvām sajūtām. Suns var “neatcerēties” tavus viesus tādā pašā veidā kā tu, bet atcerēsies pēc sajūtām un asociācijām.

 

Vai suņi atceras slikto pieredzi?

Lai arī suņiem nav tāda pati atmiņa kā mums, viņi var negatīvās asociācijas interpretēt kā “sliktas atmiņas”. Piemēram, vai tavs suns ir bailīgs veterinārārsta uzgaidāmajā telpā? Suns var neatcerēties, kas tieši viņu ir tik ļoti satraucis, bet, ja sunim bija nepatīkamas atmiņas no vetārsta apmeklējuma, tad viņš asociēs uzgaidāmo telpu ar bailēm.

Tu vari palīdzēt sunim pārvarēt negatīvās sajūtas, aizstājot tās ar pozitīvu pieredzi. Piemēram, dodies pāris reizes pie vetārsta nevis, lai veiktu izmeklējumus, bet lai nopirktu kādu našķi. Tomēr gan jāsaka, jo spēcīgāka asociācija, jo grūtāk to ir mainīt.

Arī patversmes suņi, kuri cietuši no pāridarījumiem, vairs to “neatceras”, tiklīdz tas vairs neatkārtojas. Un tu vari palīdzēt tam visam palikt pagātnē, neizraisot situācijas, kas sunim par to varētu atgādināt.

 

Vai mans suns atceras kā mēs satikāmies?

Visticamāk, tu ļoti labi atceries dienu, kad suns ienāca tavā dzīvē. Bet vai suns atceras pirmo dienu, kad tevi satika? Atbilde ir – visdrīzāk nē. Bet tas nenozīmē, ka viņš tevi neatceras.

Suņiem ir ierobežota epizodiskā atmiņa vai spēja atcerēties kādu konkrētu notikumu. Tas ir iespējams, tomēr ir robežas līdz kurai sunim šīs spējas piemīt. Tāpēc tavs suns, visdrīzāk, neatceras jūsu pirmo tikšanos tā kā to atceries tu.

Tomēr viņu asociatīvās atmiņas ļauj zināt, kas tu esi un viņš zina vai tu viņam patīc vai nē. Kā arī suņi ļoti labi atpazīst smaržu. Un tieši smarža ir tā, kas vislabāk ļauj sunim tevi atpazīt un “atcerēties”.

 

Neuztraucies, tavs suns tevi neaizmirsīs.

Tavs suns, visticamāk, neatcerēsies katru dienu, ko kopā pavadāt. Viņam drošvien nav atmiņā palikusi jaukā bērnība, bet viņš varētu atcerēties kā no rītiem dodies prom un pozitīvās atmiņas, kad pēc darba atgriezies mājās.

Tava suņa pozitīvās asociācijas par tevi, tavu māju un viņa mīļākajiem suņu draugiem nozīmē, ka viņš nepārtraukti “atceras” jūsu dzīvi kopā un svin labās lietas tajā. Pat, ja suņiem nav paliekošas atmiņas par pagātni, viņu šodienas baudīšana ir labs atgādinājums dzīvot mirklī un izbaudīt ik vienu brīdi, ko kopā pavadiet.

 

Par skaistām atmiņām,

Vēl Whisker